Skip to content

Wyprawki Czytelnicze dla Pierwszoklasistów

W dniu 15.11.2021r. do naszej szkoły dotarła długo wyczekiwana paczka zawierająca Wyprawki Czytelnicze dla Pierwszoklasistów ufundowane przez Instytut Książki.

Podczas zajęć zintegrowanych uczniowie poznali i interpretowali znaną wszystkim bajkę Aleksandra Fredry pt. „Paweł i Gaweł”. Zastanawiali się także, czy „Wolnoć Tomku w swoim domku” oznacza, że możemy robić wszystko, co nam się podoba nie zważając na domowników.

Uczniowie zabrali swoje upominki do domu, gdzie wspólnie z rodzicami będą czytać i analizować wiersze i fragmenty opowiadań.

„Co można mieć za trzy miliony?” – tak brzmi hasło przewodnie nowej odsłony kampanii Instytutu Książki promującej czytelnictwo, która zainicjowana została w 2017 roku.  Czas spędzony z dzieckiem na czytaniu książek to nieocenione źródło uniwersalnych wartości wpływających na rozwój dziecka od najmłodszych lat oraz budowanie relacji z rodzicami i bliskimi. Wartości, których nie da się tak po prostu kupić.

 Jakie korzyści wynikają ze wspólnego czytania książki?

Wspólne czytanie ułatwia poznanie nowej rzeczywistości jaką jest edukacja szkolna, wzmacnia relację rodzica z dzieckiem, rodzicowi pomaga zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka i nadać mu właściwy kierunek.

Książki pozwalają rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość dziecka w każdej dziedzinie. Ponadto czytanie ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie. Wzbogaca także słownictwo, rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia.

Czytanie rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną, daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami i regulowania własnych emocji. Jednocześnie rozwija osobowość dziecka i poczucie własnej wartości. Dzięki historiom książkowym i ich bohaterom dziecko uczy się rozumienia własnej osoby i oceniania swojego zachowania z moralnego punktu widzenia.

 W poniższych linkach znajdziecie Państwo propozycje do zabaw z książką:

http://wielki-czlowiek.pl/pomysly-na-zabawe-z-ksiazka/

http://wielki-czlowiek.pl/pomysly-na-zabawe-z-ksiazka-cz-2/

Życzymy miłej lektury!