Historia Szkoły

Korzenie szkoły w Błędowej Zgłobieńskiej sięgają 1909 roku. 100-letnia historia szkoły to liczne reformy edukacyjne i wiążące się z nimi zmiany organizacyjne placówki. Oto najważniejsze daty w historii błędowskiej szkoły:

1909 r. – oddano do użytku pierwszą szkołę mieszczącą się, jak głosi kronika „ w chałupce wiejskiej, niskiej i ciemnej”. Pierwszą jej nauczycielką była Maria Kopaczówna, która uczyła 75 dzieci.

1911 r. – oddano do użytku budynek murowany szkoły o dwóch salach lekcyjnych, w tym czasie kierownikiem był Jan Niemiec.

1923 r. – następnym kierownikiem szkoły był Władysław Kotula

1945-46 r. -szkoła posiadała stopień organizacyjny z klasami od I-VII. Po dobudowaniu dodatkowych dwóch sal, szkoła otrzymała stopień organizacyjny ośmio-klasowy. Kierownikiem szkoły była wówczas Stanisława Kulczycka.

1968 r.- przeprowadzono remont istniejącego budynku. Założono instalacje c.o. i bieżącą wodę.

1972 r.- szkoła funkcjonowała jako punkt filialny Szkoły Podstawowej w Trzcianie z klasami I-V. Kierownikiem została Zofia Toś.

1981-86 r. w tych latach szkoła dochodzi do organizacji szkolnej z sześcioma klasami.

1987 r. – punkt filialny Trzciany staje się samodzielną Szkołą Podstawową. Obowiązki dyrektora pełni Zofia Toś.
1991 r.- rozpoczęcie rozbudowy szkoły.

1993 r.- podwyższenie stopnia organizacyjnego szkoły do pełnej 8-klasowej placówki.

1998 r.- oddano do użytku nowy piętrowy budynek szkoły

2003 r.- stanowisko dyrektora szkoły objęła Helena Kopciuch

2013 r.- zamknięto szkołę podstawową przez ówczesne władze gminne.

2017 r.- reaktywowano szkołę. Organem prowadzącym zostało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Błędowej Zgłobieńskiej. Stanowisko dyrektora objęła Marzena Kramza

2021 – dyr Bogumiła Ostrowska